Prawie każdy z nas ma do czynienia z zakupem jakiejś nieruchomości. Zazwyczaj decydujemy się na zakup mieszkania, ponieważ jest to rozwiązanie najprostsze i nie na tyle kosztowne, jak np. zakup domu. Są jednak tacy ludzie, którzy decydują się na zakup domu albo tacy, którzy sami postanowili zbudować dom. A jeśli chcemy zbudować dom, to potrzebna jest nam działka.

Tak samo, jak z zakupem mieszkania czy domu, tak z zakupem działki często wiąże się zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jest to możliwość, która pozwala na cieszenie się zakupem własnej nieruchomości, bez posiadania odpowiedniej gotówki na ten cel. Jest to niezwykłe udogodnienie dla osób, które nie posiadają tyle wolnych pieniędzy lub ich zdobycie wiązałoby się z wiecznym oszczędzaniem i odmawianiem sobie wszystkiego. Jednakże sporo z nas może pozwolić sobie na spłacanie raty kredytu i bez oszczędzania przez wiele lat może zakupić upragnioną nieruchomość. Jak wiadomo, nikt nie udzieli nam takiego kredytu bez dodatkowych kosztów. Często okazuje się, że po zaciągnięciu kredytu spłatamy tak naprawdę kwotę dwa razy wyższą, niż tak naprawdę wydaliśmy.

Wiąże się to z tym, że przy zaciąganiu kredytu zgadzamy się na spłacanie odsetek za pożyczenie oraz z zapłatą prowizji bankowi. Jedno i drugie składa się na tzw. wynagrodzenie dla banku za udzielony kredyt. Tym samym rata kredytu nie składa się wyłącznie z jego spłaty. Istnieje wiele stron które pozwalają nam przed wzięciem kredytu na obliczenie jego raty. Możemy sami sprawdzić, na jaką kwotę będziemy wstanie sobie pozwolić, na jaki okres kredytowania i czy dana rata będzie dla nas odpowiednia, czy możemy ją ewentualnie zwiększyć bądź zmniejszyć. Ratę kredytu możemy podzielić na dwie części, z których jedna stanowi rzeczywistą spłatę kredytu, druga zaś jest częścią odsetkową. Takie raty nazywamy ratami kapitałowo-odsetkowymi. Dodatkowo możemy zdecydować się, czy chcemy spłacać raty równe przez cały okres kredytowania czy jednak chcielibyśmy, aby raty były malejące. Raty równe są najczęściej wybieranym sposobem spłacania kredytu. Przez cały okres spłaty mamy raty tej samej wysokości i jest to dla nas pewna stabilizacja. Jednak w tym przypadku na początku raty kapitałowo-odsetkowe przedstawiają się w ten sposób, że większą część stanowi spłata odsetek dla banku, zaś częścią mniejszą jest właściwa rata kredytu. Zupełnie odwrotnie sytuacja wygląda pod koniec spłaty. Wówczas raty odsetkowe są bliskie zera, a większą część raty stanowią raty kapitałowe, które są spłatą właściwą naszego kredytu.

Całkiem inaczej przedstawia się spłacanie kredytu dzięki ratom malejącym. Raty początkowo są dość wysokie, a pod koniec kredytu o wiele niższe. Wiąże się to z tym, że rata kapitałowa od początku do końca jest tej samej wysokości. Wysokość raty jest więc uzależniona od części odsetkowej. Która na początku kredytu jest bardzo wysoka, ale wraz z upływem czasu spłacania staje się coraz niższa. Wydaje mi się, że jest to świetne rozwiązanie dla osób, które na początku mogą pozwoli sobie na wyższe raty. Zaciągnięcie kredytu na nieruchomość wiąże się z ogromnymi kosztami, jednak każdy świetnie może dopasować spłatę rat do swojej sytuacji finansowej. Warto przemyśleć dokładnie, na jaki kredyt się zdecydujemy, ponieważ jest to decyzja na wiele lat.

3 lipca 2019 admin , ,