Zakup mieszkania poprzedzony jest koniecznością zmierzenia się z wieloma dylematami. Trzeba rozwiązać wiele problemów i odpowiedzieć na szereg pytań. Jest to dla wielu z nas największy zakup w życiu. Takie mieszkanie będzie nieodłącznym elementem naszego codziennego funkcjonowania przez dziesiątki lat. Dlatego do tematu zakupu mieszkania należy podejść odpowiedzialnie. Nie można takiej decyzji podejmować bez zastanowienia, gdyż jej konsekwencje będziemy odczuwać przez długi czas. Dlatego dobrze, aby wśród tych konsekwencji przeważały pozytywy. Od czego zacząć, gdy chcemy kupić mieszkanie? O tym poniżej.
Podstawowe pytanie związane jest z określeniem możliwości finansowych osoby, która planuje zakup mieszkania. Nie zakładamy tutaj, że taka osoba jest w stanie sfinansować zakup jednorazowo. Dlatego podstawowym źródłem finansowania zakupu będzie zaciągnięty kredyt hipoteczny. Rozwiązanie takie często jest demonizowane z uwagi na to, że rata kredytu hipotecznego będzie dużym obciążeniem budżetu domowego przez wiele lat. Jednak, gdy do problemu podejdziemy z rozsądkiem, to okazać się może, że obawy o terminową spłatę kredytu były kompletnie nieuzasadnione. Przede wszystkim trzeba mieć tu na uwadze ogólne koszty kredytu. Dobrze, aby te koszty były jak najmniejsze. Niska rata wygląda zachęcająco. Jednak taka niska rata w połączeniu ze znacznie dłuższym okresem spłaty generuje znacznie większe koszty niż w przypadku opcji z wyższą ratą przez krótszy czas. Jest to naturalna konsekwencja konstrukcji takiego kredytu. Trzeba też koniecznie zadać pytane o plan awaryjny na wypadek problemów ze spłatą kredytu. Taki kredyt zawierany jest na wiele lat. W ciągu tak długiego czasu w naszym życiu możemy być świadkiem wielu zdarzeń. Niestety, proza życia powoduje, że takie zdarzenia niekoniecznie muszą być pozytywne. Dlatego dobrze jest być przygotowanym chociażby na ewentualną utratę pracy.
Znając nasze możliwości finansowe możemy przystąpić do wyboru wymarzonego mieszkania. Podstawowy wybór będzie tutaj pomiędzy rynkiem pierwotnym i wtórnym. Zarówno mieszkanie z rynku pierwotnego jak i mieszkanie używane ma swoje silne i słabe strony. Silną stroną mieszkania z rynku pierwotnego jest możliwość urządzenia go dokładnie według własnych upodobań. Wkraczając do mieszkania oddanego w stanie deweloperskim możemy dobrać nawet odpowiedni kolor i model drzwi wewnętrznych bez konieczności pozbywania się starych rozwiązań. Na rynku wtórnym istnieje kompletnie przeciwna sytuacja. Kupując mieszkanie musimy dostosować się do rozwiązań poprzedników. Słabą stroną mieszkania na rynku pierwotnym jest z kolei lokalizacja takich inwestycji. W dzisiejszych czasach oferty konkurencyjne cenowo znajdziemy wyłącznie na obrzeżach miast. Rejony posiadają zazwyczaj słabo rozwiniętą infrastrukturę drogową i komunikację miejską, która często organizacyjnie utknęła w latach osiemdziesiątych minionego wieku. W lepszych lokalizacjach na rynku pierwotnym dostępne są przeważnie mieszkania o wyższym standardzie typu apartament. Cena metra kwadratowego w takim budownictwie niestety znacznie nie przystaje do możliwości finansowych większości rodaków. Po rozpatrzeniu wszystkich plusów i minusów podjęcie decyzji dotyczącej zakupu mieszkania będzie znacznie łatwiejsze.