Zakup mieszkania nie jest łatwą sprawą, choć z pewnością znajduje się na liście marzeń i celów wielu młodych ludzi. Rynek nieruchomości oferuje jednak tak wiele, że czasem ciężko jest zdecydować się na konkretną opcję. Do tego nie da się ukryć, że sporym ograniczeniem wielu osób, zwłaszcza wchodzących dopiero w dorosłe życie, bywają kwestie ekonomiczne. Mieszkania są dość drogie, szczególnie w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław. Warto jednak nie zrażać się i szukać nieruchomości, która będzie optymalna pod każdym względem. Z pewnością pomocne może okazać się zaciągnięcie kredytu na ten cel. Mnóstwo osób rezygnuje też z kupna mieszkania w wielkich aglomeracjach, decydując się lokum na obrzeżach lub za miastem. W takim wypadku cena nieruchomości znacznie spada – czasem aż o kilkadziesiąt procent. Wystarczy więc zorientować się, jakie są aktualne ceny za metr kwadratowy w obu przypadkach.

Niejednokrotnie koszt malutkiego mieszkania w znanej dzielnicy np. Warszawy przekracza koszt zakupu nieruchomości w postaci domu z ogródkiem na peryferiach. Oczywiście każdy musi uwzględnić tu swój tryb życia, pamiętając przy tym, że opcja mieszkania poza miastem bywa tańsza, ale może wiązać się z dłuższym czasem codziennych dojazdów, np. w miejsce pracy. Warto również zorientować się, jak wyglądają obrzeża i czy dobrze rozwija się tamtejsza infrastruktura. Ponieważ jednak coraz więcej nieruchomości powstaje właśnie w takich miejscach, okolice te z reguły posiadają sklepy, połączenia komunikacyjne, apteki, placówki edukacyjne, kina i inne obiekty, z których korzysta na co dzień sporo osób.

Planując zakup mieszkania trzeba pamiętać, że sama cena lokum to nie wszystko. Nabycie nieruchomości wiąże się z szeregiem dodatkowych kosztów, o których czasem zdarza się zapomnieć. Nie każdy bierze pod uwagę, że sporo pieniędzy pochłania również wykończenie i wyposażenie domu. Bez względu na to, czy całość dotyczy nieruchomości z rynku pierwotnego czy wtórnego, często mieszkania trzeba przed wprowadzeniem się wyremontować od A do Z. Konieczne są więc materiały budowlane, akcesoria i wynajęcie ekipy remontowej. Gdy gotowe są ściany, podłogi, instalacje, okna czy drzwi, zaczyna się etap, którego celem jest wyposażenie domu w meble, sprzęt RTV/AGD, dodatki, gadżety. Zazwyczaj najwięcej pieniędzy i czasu pochłania urządzenie łazienki i kuchni ze względu na konieczność zamontowania różnorodnych urządzeń, takich jak wanna, zlewy, umywalki, sedesy, a także pokrycie ścian płytkami. Sporym wzywaniem bywa również wyposażenie domu w obrębie salonu i sypialni.

Pomieszczenia te powinny być urządzone tak, aby zapewnić domownikom przyjemną, ciepłą atmosferę i maksimum prywatności. Przede wszystkim potrzebne będą więc meble, m.in. łóżko, kanapa, stół, krzesła, fotele, regały, półki, komody. Nie można zapominać również, że urządzenie mieszkania jest kosztowne także ze względu na zakup sprzętu elektronicznego. W każdym domu niezbędna jest lodówka i pralka, do tego wiele osób korzysta również z telewizora, komputera, mikrofalówki, kuchni indukcyjnej czy zmywarki. Zakup nieruchomości i zaaranżowanie jej to naprawdę nie lada wyzwanie.

10 października 2019 admin , ,