Turkuć podjadek, inaczej nazywany turkuciem pospolitym jest gatunkiem owada prostoskrzydłego. Należy do największych owadów w Polsce. Zazwyczaj przebywa pod ziemią, ale dobrze radzi sobie także w wodzie. Jest owadem wszystkożernym. Czas życia to około 2 do 4 lat.
Jak wygląda turkuć podjadek?
Turkuć podjadek posiada ciało o brunatnorudym albo ciemnobrązowym ubarwieniu. Ma silnie rozwinięte, masywne i wydłużone przedplecze i długie przysadki odwłokowe. W porównaniu z tym tylne nogi są stosunkowo krótkie, jednak posiadają wypustki, dzięki którym owad może poruszać się sprawnie do tyłu nawet w ciasnym tunelu. Przednie odnóża są zaopatrzone w kolce. Są silne i łopatowate, gdyż służą owadowi do chodzenia pod ziemią, budowy korytarzy i grzebania w piasku. U obu płci występuje aparat strydulacyjny, czyli narząd głosowy służący do wytwarzania dźwięków. Zazwyczaj przy pewnej częstotliwości turkucie pocierają o siebie dwie części ciała, żeby się porozumieć.
Wielkość turkucia podjadka to maksymalnie 6,2cm długości i 4 cm rozpiętości. Turkuć posiada ostro zakończone, długie proste skrzydła, które sięgają aż za odwłok. Owad używa ich w okresie godowym. Samice raz w roku składają około 150 do 500 jaj od czerwca do lipca. Umieszczają je w ziemi. Larwy rozwijają się do postaci dorosłej przez 21 dni i dopiero wtedy uzyskują pełny kształt ze skrzydłami.
Gdzie pojawia się turkuć podjadek?
Turkuć podjadek to owad należący do rodziny turkuciowatych. Zamieszkuje pod ziemią, a na żerowanie wychodzi nocą. Najczęściej można go spotkać na łąkach, w ogrodach, szklarniach, czy na polach uprawnych. Do jego ulubionych miejsc należą tereny wilgotne. Turkucie tworzą podziemne korytarze niszcząc przy tym rośliny, które zazwyczaj zostają uszkodzone podczas kopania i więdną. Wygryzają także młode korzenie i bulwy roślin.
Turkuć podjadek – jak go zwalczyć?
Pojawienie się na działce, czy w ogrodzie turkucia podjadka może zwiastować kłopoty. Zanim weźmiemy pod uwagę pozbycie się tego owada, przyjrzyjmy się faktom. Turkuć podjadek poza problemami, robi także dobrą robotę: spulchnia i napowietrza glebę, żywi się małymi ślimakami, a także zjada szkodliwe pędraki i drutowce, przez co zmniejsza ich liczbę w ogrodzie. Niewielka liczba turkuciów w ogrodzie jest pożyteczna, choć gdy owad zaczyna się rozmnażać może być konieczne pozbycie się go. Do wyrzucenia owada można zastosować zarówno metody domowe, jak i różne dostępne środki chemiczne albo wykonane na bazie naturalnych środków. Zacznijmy od domowych sposobów.
Czego nie lubi turkuć podjadek? Aby odstraszyć owada w naturalny sposób można zasadzić rośliny, których ten owad nie toleruje. Są to szachownica kostkowata, macierzanka, szałwia, czarna olsza i korona cesarska. Turkucie nie lubią przebywać w miejscach, na których jest wyłożony drobny żwir. Sporządzenie wywaru z kory czarnej olszy i polanie nim miejsca przebywania owada, także powinno zadziałać. Dobrze też młode sadzonki wkładać do specjalnych osłonek, donic lub pierścieni, które uchronią ich system korzeniowy przed zniszczeniem.
Gdy domowe sposoby nie zadziałają można spróbować gotowych preparatów. Z chemicznych środków skuteczny będzie środek zawierający nicienie. Preparat najlepiej nałożyć na działkę po deszczu albo podlaniu, gdyż wtedy ma największą skuteczność. Skuteczne w zwalczaniu turkucia podjadka będą także granulaty do zwalczania ślimaków oraz preparaty owadobójcze.