W dość wielu nowych budynkach jakimś standardem jest zakładanie kolektorów słonecznych, których funkcją jest ocieplenie wody i takim sposobem zaoszczędzenie na dostarczeniu energii elektrycznej. Jest to stosunkowo nowa moda i jak nie trudno się domyślić, można także instalować to urządzenie w starszych domach, co wbrew pozorom nie wymaga zasadniczych zmian. Nie jest również istotne zakładanie ich na dachach, są możliwe różne inne opcje. Przedstawimy Wam poniżej kilka sposobów, które z pewnością pomogą Wam ustalić decyzję o tym, czy takie instalacje są warte zachodu.

Przez jaki czas w ciągu roku mogę korzystać z tego urządzenia?
To pytanie najczęściej zadawana na początku i służące do błyskawicznej kalkulacji opłacalności danej inwestycji. Ogrzewanie solarne jest potrzebne do tego, żeby zapewnić nam mniej-więcej 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę i najczęściej używa się go przez czas od kwietnia do października, to znaczy przez sześć miesięcy w ciągu roku. Wydawać by się mogło, iż nie jest to wiele czasu, aczkolwiek w normalnych warunkach pozwala naprawdę dobrze zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej, która jest przecież dość droga.
Solary trzeba zainstalować w taki sposób, by docierało do nich światło słoneczne przez minimum sześć godzin w ciągu dnia. W naszym kraju optymalny czas naświetlania to czas od godziny 9. 00 do 15. 00, kiedy słońce jest najmocniejsze. Dlatego niezwykle ważne jest zainstalowanie go po dobrej stronie budynku, czyli południowej, bądź też na stoku czy także ścianie domu – jednak dotyczy to wyłącznie solarów, które funkcjonują zimą. Są też kolektory instalowane na dachu, ale są one bardzo ciężkie i nie dowolna konstrukcja udźwignie ten ciężar.
Muszą także być zainstalowane pod dobrym kątem, by zapewnić optymalną pochłanialność promieni słonecznych, są dostępne także kolektory ruchome, które zmieniają swój kąt w zależności od kąt padania promieni słonecznych.
Ważne jest to, by zapewnić odpowiedni dostęp do solarów, ponieważ mogą podlegać one zniszczeniu, uszkodzeniu czy zabrudzeniu i w razie konieczności konserwacji należy utrzymać do nich dojście grupie profesjonalistów.

Jaki jest koszt takiej inwestycji?
Za wszystkie niezbędne elementy tego urządzenia razem z instalacją zapłacimy około 15 tysięcy złotych. Faktem jest, że wiele miast i wsi oferuje dotacje tego projektu, a zatem może się okazać, że mocno nam się to opłaci, a w dalszej perspektywie realnie na tym zarobimy. Nawet gdybyście takiego wsparcia nie mieli szansy otrzymać, to i tak warto zdecydować się na tę instalację, bo wymieniona kwota jest relatywnie niska, w zestawieniu z tym, co możecie wydać za tradycyjne ogrzewanie wody przy wsparciu prądu.

Co wybrać, żeby było najkorzystniej?
Można wymienić dwa typy kolektorów: powietrzne lub cieczowe. Do podgrzewania wody będzie Wam niezbędny ten drugi rodzaj. Ogrzewa on bezpośrednio wodę, która następnie pójdzie do naszego kranu, albo przemieni się w rewelacyjne ogrzewanie podłogowe. Przed podjęciem ostatecznej decyzji wypada zapoznać się z wydajnością takiego urządzenia, trzeba zwrócić uwagę jaka jest przewidywana ilość otrzymanej w ten sposób energii i przekalkulować powyższą wartość na kilowatogodziny. To mniej-więcej da obraz tego, w jakim wymiarze będzie można korzystać z zamontowanej instalacji.