Jeśli chcemy wybudować sobie dowolny budynek, to niezależnie od okoliczności musimy mieć stosowne dokumenty z pozwoleniami. Bez nich nie jesteśmy w stanie zacząć nawet podstawowych prac. Nie musimy jednak od razu panikować, przecież wszystko jest do załatwienia. Jeśli chcemy uzyskać odpowiednią autoryzację, to musimy udać się do odpowiedniego urzędu w celu uzyskania właściwego zezwolenia. Nie jest to przecież trudne pod warunkiem, że posiadamy już podstawowy plan projektu budowlanego.
Szczegółowy opis
Wspomniany projekt powinien zawierać dwie części tak zwaną część architektoniczno-budowlaną oraz ogólny projekt zagospodarowania terenu. W pierwszej wspomnianej części planu znajdziemy najważniejsze informacje najbardziej kluczowe, dla powodzenia całej inwestycji. To właśnie tam widnieje pełna dokumentacja techniczna stawianego obiektu budowlanego. W takim dokumencie musi znaleźć się ogólna powierzchnia budynku. Oprócz tego musi być podział na powierzchnię poszczególnych pomieszczeń, wliczając to także takie pomieszczenia jak piwnice czy garaże. Pamiętajmy, że w dokumencie muszą znaleźć się wszystkie pomieszczenia użytkowe bez wyjątku. W informacjach musi się również pojawić kubatura ogrzewana, jak i ta gdzie ogrzewanie nie występuje.
Inna forma opisowa
Wszystkie inne mniej ważne informacje powinny również znaleźć się na dokumencie, ale to już w formie właściwego rysunku. Projekty budowlane posiadają rozrysowane rzuty wszystkich pomieszczeń znajdujących się w domu. Opis rysunkowy dotyczy również fundamentów czy więźby dachowej. W rysunku muszą znaleźć się miejsc typowo charakterystycznych. Chodzi przede wszystkim o schody, windy i inne dodatkowe obiekty. W opisie musi występować charakterystyka elewacji oraz rysunek pośrednich instalacji wewnętrznych. W opisie zaś muszą znaleźć się informacje o konstrukcji domu czy też wzmianka o użytych materiałów, podczas pracy nad budynkiem. W tym opisie należy umieścić rozkład i rozmieszczenie każdej instalacji, jaka będzie dostępna po zakończeniu budowy.
Jak zrobić to dobrze
Trzeba też wyszczególnić roczną charakterystykę energetyczną przyszłego budynku. Sami więc widzimy, że jest to mnóstwo informacji, niezwykle ważnych dla powodzenia uzyskania zezwolenia. W praktyce nowoczesna architektura budynku rządzi się dzisiaj swoimi prawami. Najważniejsze jednak, aby wszystko było zgodne z obowiązującym prawem budowlanym. To jeden z wyznaczników, do którego musimy dostosować zakres wszystkich prac związanych z budową domu. Jeśli chcemy bardziej szczegółowo omówić projekt zagospodarowania terenu, to wszystko to, co otacza nasz przyszły dom. W dokumencie powinien znaleźć się rysunek pokazujący przyszły plan na zagospodarowanie działki. W dokumencie musimy opisać i wyszczególnić inne obiekty, które mają znaleźć się w granicach naszego domu. Pamiętajmy, że na dokumencie musi być oznaczone przyłącze gazowe, kanalizacja, studnia czy też inne ważne elementy infrastruktury wokół domu. Jeśli urząd nie będzie miał żadnych zastrzeżeń co do dwóch powyższych dokumentów, to na pewno uzyskamy zgodę na budowę domu.